top of page
  • Kadıköy Yüzme Kulübü

Yüzme Antrenmanı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüzme antrenmanı hem amatör hem de profesyoneller için oldukça önem taşıyan bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Yüzmeye yeni başlayanların öğrenme sürecinde sık sık antrenman yapmaları gerekiyor. Böylece öğrenme süreci daha hızlı ve verimli biçimde ilerleyebiliyor. Profesyonellerin ise performanslarını artırmaları için sürekli ve düzenli olarak antrenmana ihtiyacı olduğu biliniyor. Özellikle yarış dönemlerinde antrenmanlar hız kazanıyor ve daha önemli hale geliyor.


Kısacası her yaş ve seviyeden sporcu antrenmanlara ihtiyaç duyuyor. Antrenmanlar, gerek öğrenme sürecini gerek yüzücünün tekniğini geliştirmek gerekse performansını arttırmak için gerekli oluyor. Elbette; antrenmanları belirli bir düzen ve program çerçevesinde sürdürmek gerekiyor. Bu anlamda; dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Hem antrenman öncesinde hem antrenman sırasında hem de sonrasında yapılması gerekenler olduğu biliniyor. Dikkat edilmesi gereken bu noktalar yüzücünün gelişimi ve performansı üzerinde doğrudan etkili oluyor.


Peki; bu noktalar nelerdir yüzme antrenmanları öncesinde, antrenman esnasında ve sonrasında nelere dikkat etmek gerekiyor?


Profesyoneller Eşliğinde Yüzme Antrenmanı Yapmak

Antrenmanların daha verimli geçirilmesi için belki de en önemli noktalardan biri profesyonel destek almak oluyor. Bu durum hem amatör hem de profesyonel yüzücüler için geçerli oluyor. Özellikle; öğrenme sürecinde profesyonel desteğin ve kurs seçiminin büyük bir önem taşıdığı biliniyor. Yüzmeye yeni başlayanların mutlaka kurs almaları tavsiye ediliyor. Çünkü yüzücülerin kendilerini geliştirebilmeleri için bir uzman eşliğinde çalışmaları gerekiyor. Aynı durum hiç şüphesiz ki; profesyonelleri de kapsıyor. Hatta bu konunun profesyonel sporcular için daha önemli olduğu söylemek mümkün olabiliyor. Profesyonel sporcuların hem performanslarını artırmak hem de yarışlara hazırlanmak için bir uzmandan destek almaları gerekiyor. Doğru antrenörle çalışmak, başarının anahtarlarından biri oluyor.


Bu noktada; Kadıköy Yüzme Kulübü devreye giriyor. Kadıköy Yüzme Kulübü’nün alanında uzman ve eğitimli ekibiyle; her yaş ve seviyeden yüzücüyü desteklediği biliniyor. Kulüp yüzmeyi sevdirmeyi ve öğretmeyi hedeflediği gibi; profesyonelleri de bünyesinde barındırıyor. Kulüp bünyesinde, lisanslı sporcular da eğitim alıyor. Bu sporcular yarışlarda ve milli takım kadrolarında kendilerine yer bulabiliyor.


Yüzme Antrenmanı Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilecekler

Tüm spor dalları için en önemli noktalardan biri ısınma hareketleri oluyor. Vücudu spora hazırlamak büyük bir önem taşıyor. Aksi halde sakatlıklar ve olumsuzluklarla karşılaşmak söz konusu olabiliyor. Antrenman sonrasında ise öncelikle vücudu soğutmak gerekiyor. Bu durum elbette yüzme sporu için de geçerli oluyor. Antrenman öncesinde mutlaka ısınma hareketleri yapmak gerekiyor. Kasların ısınmasını sağlamanın yanı sıra; nefes kontrolü için küçük çalışmalara yer verilmesi de tavsiye ediliyor. Bu durum yüzücüleri hem bedensel hem de mental olarak antrenmana hazırlıyor. Antrenman sonrasında ise soğuma hareketleri ile vücudu esnetmek ve rahatlatmak önem taşıyor. Soğumanın da en az ısınma kadar önem taşıdığını unutmamak gerekiyor.


Antrenmanı Destekleyici Bir Beslenme Rutini Oluşturmak

Sporcular için en önemli konulardan biri de beslenme düzenleri oluyor. Hangi sporla uğraşıldığı fark etmeksizin beslenme düzenine dikkat etmek gerekiyor. Sporcuların protein, yağ, karbonhidrat gibi besinleri belirli oranlarda almaları gerekiyor. Aynı zamanda bu besinleri belirli bir düzen içerisinde tüketmeleri de önem taşıyor. Aynı şekilde; vitamin ve mineralleri beslenme rutinlerine doğru şekilde adapte etmeleri ve almaları gerekiyor. Özellikle yoğun antrenman yapan sporcular için beslenme rutini büyük bir önem taşıyor. Bu noktada profesyonel görüşe ve desteğe başvurmak fayda sağlayabiliyor.


Yüzme antrenmanı ve yüzme sporu hakkında daha detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız varsa Kadıköy Yüzme Kulübü ile iletişime geçebilirsiniz. Kurs içerikleri hakkında daha detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak için bizi arayabilir, kulübümüzü ziyaret edebilirsiniz. Kulübümüz hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

142 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page