top of page
  • Kadıköy Yüzme Kulübü

Yüzmenin Önemi Nedir?

Yüzmenin önemi ve faydalarından bahsedildiğinde sıklıkla şahit oluyoruz. Yüzme sporunun her yaş grubu için birçok yararı bulunduğu biliniyor. Yüzme herkesin yapabileceği ve bedenin tamamının aktif olarak kullanılabileceği bir spor dalı... Üstelik sakatlanma riskinin diğer spor dallarına oranla daha düşük olduğu biliniyor. Bu yönüyle; uzmanlar tarafından yapılması en çok tavsiye edilen sporlar arasında ilk sıralarda bulunuyor. Araştırmalar yüzmeyle düzenli olarak ilgilenen bireylerin daha sağlıklı bir yaşam sürdüğünü gösteriyor. Yüzme hem fiziksel sağlığı hem de mental sağlığı olumlu etkiliyor. Hastalıkların önlenmesinde rol oynayabildiği gibi; tedavi süreçlerinde de yüzmeden yardım alınabildiği görülüyor. Yüzme, doğal ve herkesin ulaşabileceği bir ilaç, bir tedavi yöntemi oluyor.


Peki; yüzme sporu vücuda ne gibi faydalar sağlıyor? Hangi durumlarda yüzme sporundan yardım alınabiliyor?


Hastalıkların Önlenmesi ve Tedavisinde Yüzmenin Önemi

Az önce de sözünü ettiğimiz gibi yüzme, hastalıklar söz konusu olduğunda doğal bir tedavi yöntemi olabiliyor. Yüzmenin pek çok farklı hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlar ortaya çıkardığı biliniyor. Bel ve omurga problemleri, kalp, astım gibi hastalıklarda yüzme ile tedavi sürecine destek olunabiliyor. Yüzmeyle erken yaşta tanışan bireylerde, bu hastalıkların görülme oranının son derece düşük olduğunu da unutmamak gerekiyor.


Bel ve omurga rahatsızlıkları olanlar için düzenli bir yüzme programı oluşturulması tavsiye ediliyor. Eğer fıtık problemi varsa ve problem çok ileri bir düzeye ulaşmamışsa yüzme, vücudu rahatlatıyor. Yerçekimsiz bir ortamda vücudun gevşemesi kolaylaşıyor. Aynı zamanda yüzme esnasında kan dolaşımının artması omurganın rahatlamasına yardımcı oluyor.


Kalp rahatsızlıkları söz konusu olduğunda da yüzmenin önemi ortaya çıkıyor. Yüzme sporu akciğer ve kalp kapasitesini arttırıyor. Düzenli olarak yüzüldüğünde kalp kaslarının güçlendiği ve kalbin daha sağlıklı çalıştığı görülüyor. Araştırmalara göre, yüzme ile düzenli olarak ilgilenen bireylerde kalp krizi riski düşüyor. Aynı zamanda koroner kalp rahatsızlıklarının ortaya çıkma oranının azaldığı görülüyor.


Benzer bir durum astım hastaları için de geçerli oluyor. Astım hastaları için sporun önemi biliniyor. Hastalığın etkileri düzenli sporla azaltılabiliyor. Çünkü az önce de ifade ettiğimiz gibi spor akciğer kapasitesini arttırmaya yardımcı oluyor. Yüzme bu anlamda en etkili sporlar arasında yer alıyor. Düzenli yüzmenin astım hastalarını olumlu yönde etkilediği yapılan araştırmalarla da kanıtlanıyor. Bu noktada; dikkat edilmesi gereken tek konu havuzların temizliği ve doğru biçimde havalandırması oluyor. Çünkü yetersiz havalandırma ve steril olmayan ortamlar astım hastaları için olumsuzlukları beraberinde getirebiliyor. Kadıköy Yüzme Kulübü tesislerinde üyeleri için en sağlıklı ortamı oluşturmaya gayret ediyor. Bu sebeple güvenle tercih edilebiliyor.


Hamileler İçin Yüzmenin Önemi

Yüzmenin öneminden söz edilebilecek bir başka dönem ise hamilelik oluyor. Hamilelerin düzenli yüzmeleri uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Hamilelikte yüzmenin hem fiziksel hem de mental fayda sağladığı biliniyor. Hamilelikte ortaya çıkan stresin önlenmesi için yüzme sporundan yardım alınabiliyor. Hamilelikte en çok ortaya çıkan şikayetler arasında bel ve sırt ağrıları yer alıyor. Yüzme, kasların güçlenmesini, omurganın rahatlamasını ağrı şikayetlerinin azalmasını sağlıyor. Aynı durum halsizlik ve yorgunluk şikayetleri için de geçerli oluyor. Yüzme, kilo kontrolünün sağlanmasına yardımcı oluyor. Bu sayede gebelik sırasında aşırı kilo artışının önüne geçilebiliyor. Hem de sonrasında vücudun eski formuna daha kolay dönmesi mümkün oluyor.


Yüzmenin önemi ve faydaları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Kadıköy Yüzme Kulübü ile iletişime geçebilirsiniz. Kurs içerikleri hakkında daha detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak için bizi arayabilir, kulübümüzü ziyaret edebilirsiniz. Kulübümüz hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page